Smart Spending for Preppers Looking for Financial Freedom

Smart Spending for Preppers Looking for Financial Freedom by Jerry M

Using your money wisely can pay many dividends for you over time. Learning to spend your money wisely is a habit most people must learn through discipline, it is usually not inbred into a person’s lifestyle. All, or at least most, of today’s advertising is focused on emotional appeal for your money, not logic and common sense. If we can think logically instead of emotionally we will be far better off in almost every situation we find ourselves in, especially financial ones.

We got serious about a self-reliant lifestyle several years ago and this article is designed to give the reader some food for thought, some direction and glimpses of things that worked for us.

One of the first things we had to adapt to was determining a “want” from a “need”, it took a while to develop that mindset, It was not easy and it took discipline, lots of discipline.

The ability to purchase things you need is governed by your own personal cash flow. Remember that cash flows both ways, in and out just like the tide. Our goal was to plug the money leaks in our cash flow pot. We are retired, so we are on a fixed income. Increasing inflation over time has eroded the buying power of everyone’s dollars. This really hits home when you are on a fixed income.

Let’s look at food purchase of a few items that just about everyone uses. We buy larger quantities of food where and when we can. We buy 5-gallon food grade buckets and gamma lids for daily use and buckets and solid lids for long term storage. Don’t forget at least one lid wrench for the solid lids. A bucket and gamma lid cost us $ 11.00 and a bucket with solid lid about $6.50. If you stack buckets, put a 15”x15” piece of plywood between the buckets to avoid cracking the bottom lid because of weight. We don’t stack them more than 3 buckets high.

We recently bought table salt in a 50# bag for $12.50 which is $.25 a pound and it fills 2 buckets. Buying salt in the convenient 1# containers at $.85 each is far more convenient but cost considerably more money. Another example is white flour in a 50# bag for $11.97 or $.24 per pound. Buying flour in a 5# bag for $3.19makes it $.64 per pound.
We buy a 50# bag of sugar for$27.61 or $.55 a pound or a 32 oz. bag for $2.29 which is $1.14 per pound.

Learn to look at your cost per pound or per ounce when buying food and also know the storage life of the food. We shop at WINCO and Cash & Carry in our area for large quantity items in bulk.
We also cruise through the thrift stores and find lots of “bargains” on a variety of things. We are seniors and a veteran so we receive a 20% discount at our Good Will thrift store.

Continue Reading / The Survivalist Blog>>>

Sharing is caring!

Author Image

The Survivalist Blog

Over the years, I’ve studied all facets of survivalism and have learned what works and, more importantly, what doesn’t. My calling is to teach others how to become better prepared for an uncertain future. My books and articles are based on real-world experience. You will find helpful tips, guides, and checklists – focusing on a very modest budget.